Izbori se gube u Banjaluci na odvozu smeća sa ulica Grada!

Ko gubi izbore u Gradu na odvozu smeća?

Ulice Banjaluke, Laktaša, Gradiške, Srpca, Prnjavora, Kneževa, Čelinca i Kotor Varoši uskoro bi mogle biti zatrpane smećem ukoliko hitno predstavnici ovih gradova i opština ne postignu sporazum sa banjalučkom „Čistoćom“ oko regionalne deponije u Ramićima.

Mafija otima imovinu Grada Banjaluke i Republike Srpske! Imaju li institucije sistema snage i resursa da zaustave razaranje pravnog sistema Republike Srpske i otimanje zemljišta,nekretnina i preduzeća od strane tajkuna?

Danas je na testu  pozicija i opozicija u najvećem gradu Republike Srpske. Kukavičje jaje gradonačelniku Drašku Stanivukoviću ali i skupštinskoj većini priredio je onaj ko je na sumnjiv način stekao vlasništvo nad gradskim preduzećem Čistoća a.d. Banjaluka.

Izbori su na pragu i nikave afere nisu potrebne ni gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i PDP-u ali ni skupštinskoj većini koju predvodi SNSD- e.

Sudije Okružnog suda Banjaluka odnosno vijeće sastavljeno od sudija ovog suda i to: Sanja Stefanović,kao predsjednica  vijeća ,te Tatjana Stupar i Mira Došenović ,kao članova vijeća u upravnom sporu po tužbama Grada Banjaluka zastupanog po Gradonačelniku Drašku Stanivukoviću ,Javnog preduzeća Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka i Pravobranilaštva Republike Srpske,Sjedište zamjenika Pravobranioca Banjaluka,radi poništenja kriminalnog  rješenja RUGIP-a Banjaluka donose sumnjivo i nezakonito rješenje kojem se zemljište i nepokretna imovina Grada Banjaluka i Javnog preduzeća Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka poklanja mafiji.



Uprava preduzeća danas je uputila Saopštenje za javnost u kojem  jasno i nedvosmisleno ukazuju na kriminal u režiji tajkuna i pravosudne mafije koji su bacili oko na gradsku imovinu i imovinu Javnog preduzeća Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka.

Vlast u Gradu Banjaluka koju čine gradonačelnik Draško Stanivuković i skupštinska većina koju predvodi SNSD-e nalaze se na tankom ledu da li prepustiti mafiji zemljište i objekte gradskog preduzeća Javno preduzeće Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka i time pokrenuti ekološku katastrofu koja bi se reflektovala tonama otpada na ulicama Banjaluke ili da hitno nađu odgovor na vema ozbiljnu krizu koja može da eskalira pred opšte izbore.

U saopštenju Uprave preduzeća danas se upozorava:

Ovim saopštenjem se obraćamo nadležnim institucijama i javnosti Republike Srpske da je upoznamo sa još jednim slučajem otimanja imovine javnih preduzeća u korist privatnih kompnija, a uz pomoć i režiji organa držane uprave RS.

Predmet otimačine je zemljište na kojem je izgrađena Regionalna deponija u Ramićima ,kojom upravlja JP“DEP-OT“ d.o.o. Banja Luka, a ista je učinjena prošlog vikenda 29.-31.7.2022 godine pojašnjavaju u saopštenju iz „DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka.

Javno preduzeće Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka, sporno zemljište ukupne površine 295 798 m2  je kupila od Grada Banjaluka davne 2005.godine uz novčanu naknadu od  2 662 209,00KM,koju je platio „DEP-OT“ tj. njegovi osnivači gradovi Banjaluka,Gradiška i Laktaši te opštine Prnjavor,Srbac,Čelinac,Kotor Varoš i Kneževo radi izgradnje Regionalne deponije u Ramićima u cilju zbrinjavanja komunalng otpadasa područja  navedenih lokalnih zajednica.Čitav projekat je finansiran kreditnim sredstvima Svjetske banke.

Kriminal pojedinaca i RUGIP a Banjaluka se vidi i u nezakonitim radnjama gdje RUGIP Banjaluka ,iz Lista nepokretnosti br. 779KO Zalužani  briše JP“DEP-OT“ d.o.o Banjaluka kao vlasnika zemljišta kao i objekata,koje je od Grada Banjaluka kupio i u međuvremenu izgradio, upisala novog vlasnika, privredno društvo „ČISTOĆA“ AD Banjaluka i pored višestrukih sudskih sporova koji se trenutno vode po ovom pitanju pred Osnovnim sudom Banjaluka i Okružnim sudom Banjaluka.




Pravni eksperti tvrde da se radi o klasičnom dilu pravosudne mafije i tajkuna kojim se otima zemlja i nekretnine na istoj od Grada Banjaluka i Javnog preduzeća Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka.

Radnici  Javnog preduzeća Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka,tvrde da je bivši direktor Novo Grujić svojim nečinjenjem značajno omogućio brz trasfer imovine Grada Banjaluka i imovine Javnog preduzeća Regionalna deponija ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka na nove vlasnike. Indikativno je da su svi sudski sporovi sa visokim odštetnim zahtjevima ,,DEP-OT“ d.o.o. Banjaluka izgubljeni, tvrdi radnik ovog preduzeća B.M.

Zašto je prodao preduzeće tajkunima?

Capital.ba danas piše:

BANJALUKA – Ulice Banjaluke, Laktaša, Gradiške, Srpca, Prnjavora, Kneževa, Čelinca i Kotor Varoši uskoro bi mogle biti zatrpane smećem ukoliko hitno predstavnici ovih gradova i opština ne postignu sporazum sa banjalučkom „Čistoćom“ oko regionalne deponije u Ramićima.

 Banjalučka “Čistoća” zatražila je od preduzeća “DEPOT” koji upravlja regionalnom deponijom u Ramićima da je bez odlaganja uvede u posjed na 280 dunuma zemljišta koje im prema važećem rješenju Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove pripada.

U dopisu „Čistoće“ koji su pored DEPOT-a dobili i predsjednik skupštine grada i gradonačelnik Banjaluke se navodi da “DEPOT” bespravno i bez saglasnosti u posjedu drži imovinu koja pripada njima.

„Na osnovu zahtjeva o stvarnim pravima zahtjevamo da nam predmetne nepokretnosti predate u posjed bez odlaganja, a najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema ovog poziva. U protivnom bićemo prinuđeni da sudskim putem tražimo zaštitu svojih vlasničkih prava”, navodi se u zahtjevu “Čistoće”, u koji je portal CAPITAL imao uvid.

Podsjećamo, "DEP-OT" od počtka ovog mjeseca posluje na zemlji koja prema rješenju RUGIP-a "pripada" gradskoj "Čistoći".

To rješenje iz 2020. godine su grad Banjaluka, DEP-OT i Pravobranilaštvo Republike Srpske pokušali da ospore, ali bezuspješno.

Iz DEP-OT-a su se danas oglasili saopštenjem gdje ocjenjuju kako je riječ o otimanju zemljišta koje je prema njihovim tvrdnjama kupljeno od grada 2005. godine za 2,66 miliona maraka.

Sve se prema njihovim tvrdnjama radi u dogovoru RUGIP-a i “Čistoće”.

“Da je akcija sinhronizovana najbolje pokazuje činjenica da je desetak dana prije uknjižbe, uprava DEPOT-a bila obaviještena da “Čistoća” obustavlja plaćanje odlaganja komunalnog otpada”, saopštili su oni i naveli kako im “Čistoća” po to osnovu duguje 590.000 KM.

Da stvar po njih bude gora, kažu kako se “Čistoća” upisala i kao vlasnik građevinskih objekata i infrastrukture koje je “Dep-ot” gradio i plaćao iz kredita Svjetske banke.

Dodaju kako su od Vrhovnog suda tražili vanredno preispitivanje presude te da RUGIP do tada nije smio da vrši promjene upisa prava na zemljištu.

 

Inače, prema saznanjima CAPITAL–a uprava DEP-OT-a ne planira “Čistoću” da uvede u posjed dok se o tome ne izjasni gradonačelnik Banjaluke i skupština grada.

Iz Gradske uprave poručuju kako su na strani uprave “DEP-OT”-a, te da neće udovoljiti zahtjevu “Čistoće”.

“Naši pravnici su dobili zadatak da prouče koje sve pravne lijekove možemo preduzeti. Riječ je o velikom predmetu, a nemamo svu dokumentaciju. U svakom slučaju, sigurno je da zahtjev i rok od 30 dana nećemo ispoštovati jer smatramo da ta imovina ne pripada “Čistoći””, kazao je gradski menadžer Bojan Kresojević.

Dragan Milanović, šef kluba odbornika PDP-a u gradskoj skupštini smatra kako bi o ovoj temi trebalo da se razgovara na skupštini.

“Svakako da bi ovo mogla biti tema na jednoj od redovnih ili posebnih sjednica, jer je riječ o velikom potencijalnom problemu koji se mora rješavati, kao i brojni drugi koji su naslijeđeni iz prethodnog perioda”, kazao je on.

Interesantno je pratiti koja strana gradske vlasti će zagovarati raspravu na sjednici gradskog parlamenta a koja strana će braniti kriminal koji prijeti da se ulice Grada pretvore u deponiju.

Glas Naroda

(nastaviće se)

 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Ujedinjena Srpska oštro zamjera Deomosu na spotu Stefana Glavića!

Nenad Grbić na kriminalnan način zaradio milione!

KOME TO KUM DAJE MONOPOL NA GRAĐENJE U BANJOJ LUCI ?